Je ruským agentem Zeman?

Prezident republiky Miloš Zeman požaduje po šéfovi Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi, aby mu sepsal jména ruských špionů v Česku a aby doložil, jaké operace v Česku podnikají, kteří Češi s ruskými zpravodajskými službami spolupracují či jaké informace jim předávají. Informoval o tom Radiožurnál.


Žádost pana prezidenta vnímám jako další z řady jeho excesů. Ztotožňuji se s tvrzením ústavního experta z Právnické fakulty UK Jana Kysely, že vláda Andreje Babiše a sněmovní Stálá komise pro kontrolu činnosti BIS by měly šéfa civilní kontrarozvědky podpořit v tom, aby Hrad citlivé informace o ruských špionech nezískal.


Požadovat jména ruských agentů by měl Miloš Zeman spíš po ruské ambasádě a po ruské vládě. Jeho nadstandardní vazby na tuto zemi ostatně potvrdila i nedávná - státem placená - návštěva Martina Nejedlého v Rusku. Tento muž, který nemá bezpečnostní prověrku, není zaměstnancem státu, tají svou profesní minulost a s prezidentem spolupracuje na základě ústní dohody, prý disponuje mandátem jednat s administrativou prezidenta Vladimira Putina o budoucích vztazích a vzájemných návštěvách! Formálním zástupcem hlavy státu v jiné zemi je přitom velvyslanec, Hrad by mohl na takové jednání vyslat i zkušeného diplomata, zmocněnce pro konzultace s Ruskem a ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka. Nic z toho se nestalo a obsah schůzky neznáme. Tomu, že Nejedlý a spolu s ním možná i další neprověřený, Vratislav Mynář, v Moskvě nemluvili o Dukovanech, nevěří ani předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Právě před účastí ruských a čínských firem v tendru na dostavbu Dukovan přitom opakovaně varuje právě česká zpravodajská služba. Jako ruský agent se tedy chová sám prezident Zeman, který pravidelně práci BIS i jejího šéfa ostřeluje.


Existenci a důsledky přímých komunikačních linek mezi Hradem a Kremlem, případně mezi Hradem a Pekingem, sleduji s rostoucím znepokojením. Každý z nás si v této souvislosti jistě vzpomene na to, že Zeman v minulosti například sdělil nepravdivé informace o novičoku a ohrozil bezpečnostní zájmy České republiky. Nebo na záhadně zmizelého a dosud nezvěstného Zemanova poradce Jie Ťien-minga, kterého do Číny odjeli před dvěma lety neúspěšně hledat - kdo jiný než - Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. Na opakovaná nehorázná vyjádření Miloše Zemana k návštěvě českých senátorů na Tchaj-wanu.

České republice i nám všem bych přál důstojnějšího prezidenta, nikoli nebezpečnou karikaturu původně liberálního demokrata, která podlézá autoritářským zemím.